Uzmanlar, bu ipuçlarının ameliyat sonrası yüzdeki yara izlerinde büyük bir fark yarattığını söylüyor

Uzmanlar, bu ipuçlarının ameliyat sonrası yüzdeki yara izlerinde büyük bir fark yarattığını söylüyor

Büyük olasılıkla, estetik bir yüze sahip olma kararını hafife almadın, öyleyse neden bakım sonrası bir düşünceye sahipsin? NJ Jeffrey B. Wise, MD için yüz plastik cerrahı Wayne, “Uygun yara bakımı, hastaların ameliyat sonrası yara izi riskini en aza indirmek için atabilecekleri en kritik adımlardan biridir” diye vurguluyor. “Potansiyel enfeksiyon ve komplikasyonlardan kaçınmak için kesiler temiz tutulmalı ve iyileşmeye yardımcı olmak için sürekli olarak yara jeli uygulanmalıdır. Bu aynı zamanda iyileşme süresini uzatabilecek yoğun güneşe maruz kalmaktan kaçınmayı da içerir. Özetle, kesiyi takip etmek en iyisidir. Özel iyileşmenizin ne gerektirdiğini en iyi onlar bildiği için plastik cerrahınız tarafından reçete edilen bakım. İşte uzmanların iyileşme sırasında akıllı hareketler olarak söyledikleri:

Dinle, dinle, dinle

Scottsdale, AZ yüz plastik cerrahı Kelly V. Bomer, MD kısa ve öz bir şekilde özetliyor: “Kendinize dikkat ederek finansal ve duygusal yatırımınızı korumak istiyorsunuz. Bu, ameliyattan sonra cerrahın talimatlarını takip etmeyi içerir.”

Sakin ol

Cerrahi bir estetik prosedürle ilişkili iyileşme süreci anlık değildir. “Kesilerin ve derin dikişlerin güçlenmesi iki aya kadar sürebilir” diyor Dr. Bomer, bu nedenle hiçbir şeyi zorlamamanın hayati önem taşıdığını sözlerine ekledi. “Vücut sistemine veya ameliyat edilen bölgeye erken dönemde çok fazla baskı yapılıyorsa [i.e., in the first two months]cerrahi sonucu tehlikeye atabilir.”

Önce Rahatla

Campbell, CA dermatolog Amelia K. Hausauer, MD, Botox Cosmetic, Dysport, Xeomin veya Jeuvaeu gibi nöromodülatörlerin kesim bölgesinde ameliyattan bir ila iki hafta önce yapılabileceğini söylüyor. “Bu, kasları gevşetir, böylece daha ince bir ince çizgi yara iziniz olur.”

temiz tut

Kulağa yeterince basit geliyor, ancak FL dermatolog Marianna Blyumin-Karasik, MD, Davie, yara izini temiz tutmanın, güneşten uzak durmanın, günlük yumuşak bir temizleyici kullanmanın ve toplama veya çizmeden kaçınmanın önemli olduğunu söylüyor. Fort Lauderdale, FL dermatolog Dr. Matthew Elias ayrıca nazik bir temizleyiciyi tercih ediyor ve topikal silikon ürünleri, tercihen SPF’li olanları sevdiğini ekliyor. New York dermatolog Jody A. Levine, MD, “Yaraya doğrudan güneşe maruz kalmaktan kaçınmak ve yara izi açıksa uygun güneş kremini uygulamak istiyorsunuz” diyor. “Ve yarayı nemli tutmak ve kabuklanmayı azaltmak için yaraya düzenli olarak merhem sürün.”

… ve nemli

Kesiklerin temiz tutulmasına odaklanmanın yanı sıra, Palo Alto, CA plastik cerrahı Sam P. Most, MD, sihirli kelimenin nemli olduğunu söylüyor. “İlk üç hafta petrol bazlı bir merhem sürmenizi tavsiye ederim.”

koruyucu olun

New York Yüz Plastik Cerrahı, hastalara her zaman kesilerini temiz tutmalarını tavsiye etmenin yanı sıra Konstantin Vasyukevich, Dr. korumanın önemini vurgulamaktadır. “İlk aşamada insizyonların Bacitracin veya Aquaphor gibi ağır bir merhemle kapatılmasını öneriyoruz. Bu merhem, kesiklerin kurumasını önlemeye yardımcı olur ve iyileşmeyi destekler. Dikişler alındıktan ve kesiler iyileştikten sonra bir veya iki ay süreyle PureHeal Plus gibi silikon bazlı bir yara jeli kullanmanızı öneririz.

nazik olmak

Bu, Saddle Brook, dermatolog Dr. NJ’den Fredric Haberman, sık sık yüz ameliyatından sonra duş almanın ne kadar güvenli olduğunu sorduğunu söylüyor: “Ovmadığınız sürece, yaranın üzerine temiz duş suyu sürmek normaldir.” nazik olmak güzel.”

masaj yap

Dr. Haberman ve Dr. Levine ayrıca yaraya masaj yapılmasını tavsiye eder (yine burada anahtar kelime:) dikkatlice) kan akışını artırmak için. “Dikişler genellikle beş ila sekiz gün arasında alınır” diyor Dr. Haberman. “Dikişleri çıkardıktan sonra yaranın etrafındaki cilde ilk iki hafta günde iki kez, ardından bir ay boyunca günde bir kez nazikçe masaj yapabilirsiniz. [He prefers a moisturizing lotion with vitamin E or aloe.] Bu, bölgedeki kan akışını artıracak ve skar dokusunun oluşmasını önleyecektir.” Dr. Vasyukevich bu öneriyi destekliyor: “Merhem veya yara jeli uygularken insizyonlara hafif bir masaj, iyileşmeye daha fazla yardımcı olması için şiddetle teşvik edilir.