Raghav Juyal'in Dehradun makarasında Abhinav Shukla: İtirazım nadir yerlerin kutsallığını bozan nüfuz sahibi kişilere karşı

şermin

Member
Aktör ve koreograf Raghav Juyal geçtiğimiz günlerde Dehradun'daki bir şelalenin başında durup insanlardan bölgeyi kirletmemelerini istediği bir Haberyu sosyal medyada paylaştı. Kısa bir süre sonra Haber, kendisi de bir doğa aşığı olan aktör Abhinav Shukla'nın, insanlardan bu tür nadir yerleri “fantezi filmleri” nedeniyle popülerleştirmemelerini isteyen bir yorum bıraktığı bir paparazzi hesabı tarafından yayınlandı.

Abhinav Shukla, Raghav Juyal'in makarasına tepki gösteriyor

“Yorum yaptığım viral bir Haber gönderisiydi. Raghav'ı şahsen hiç tanımıyorum. Tek bildiğim çok sayıda rehberli yürüyüş yaptığı,” diye yanıtlıyor Shukla, tepkisini neyin tetiklediği sorulduğunda.

Yalnızca HT Uygulamasından en son Hindistan Genel Seçim haberlerine özel erişim elde edin. Şimdi İndirin! Şimdi İndirin!

Herhangi bir kişiyi veya özellikle Raghav'ı hedef almadığını açıkça belirten Shukla, sosyal medyada ziyaret ettikleri nadir yerlerin aşırı tanıtımını yapan influencer topluluğunun geneline yönelik hoşnutsuzluğunu dile getiriyor.

İşte her şeyin başladığı Haber:

“Benim itirazım, bir zamanlar nadiren ziyaret edilen doğal yerlere giderek onları o kadar meşhur eden ve ticari macera operatörlerinin yüzlerce insanı oraya götürmeye başladığı tüm fenomenlere. Bu, ormanın kutsallığını ve hayvanların, özellikle de insanlarla yüzleşmekten kaçınan hayvanların doğal yaşam alanlarını yok ediyor” diye açıklıyor.

Son yirmi yılda Shukla, Hindistan'da yaklaşık 200 yürüyüş ve 60 ila 80 vahşi doğa kamp alanı gerçekleştirdi. “Ancak yaptığım tüm açık hava etkinlikleri arasında, özellikle de el değmemiş yerlerde ve kendi doğal ortamlarında yaşayan nadir, bazen de nesli tükenmekte olan türlere ev sahipliği yapan yerlerde özenle Haberlar yayınladım” diyor ve ekliyor: “Sessizliği korudum. Bu konuda bir paylaşım yaparsam ya da oradaki ticari macera operatörlerini ararsam çok sayıda insanın oraya geleceğini ve kaçınılmaz olarak ekosistemi ve hayvan yaşam alanlarını tehlikeye sokan bir kirliliğin ortaya çıkacağını biliyorum. Bu basit gerçeği anlamak roket bilimi değildir.”

Ayrıca Okuyun: Abhinav Shukla UT Kangri'yi fethetti: Zor ve amansız bir tırmanıştı

Ancak 41 yaşındaki oyuncu, normal insanların bu kadar güzel, gizli mücevherleri ziyaret etmesiyle hiçbir sorunu olmadığını belirtiyor. “Herkes doğanın nimetlerinden yararlanma hakkına sahiptir. Ama filmlerim aracılığıyla burayı meşhur etmek benim sorumluluğumdaysa, kirlilikten şikayetçi bir film daha yapamam. Bunun ikiyüzlülük olduğunu düşünüyorum!” diyor ve ardından insanların sosyal medyada yansıttığı iddialı imaja değiniyor.

“Doğayı gerçekten seven bir kişiyi ve imaj oluşturmak amacıyla bunu yapıyormuş gibi yapan bir insanı tanımak kolaydır. Bollywood'daki meslektaşlarımdan bazıları yalnızca imaj oluşturmayla ilgileniyor. Doğa aşığı imajınızı yansıtmak için yapsanız bile benim için sorun yok ama ikiyüzlü olamazsınız. Yaşayan bir ağacın yanında ateş yaktığını bilmeden doğayla yaşadığımı söyleyemezsin; bu bir hayatta kalma durumu olmasa da, bunu gerektiren bir fotoğraf çekimi ya da plastik bulma konusunda unutulmaz bir rol olsa bile. İçinizde şişe var Şelale sosyal medyayla meşhur oldu” diyen Shukla, bazı insanların sadece sosyal medya için fotoğraf çekmek için ne kadar ileri gittiğinin altını çiziyor.

İşte bu nedenle Shukla, açık bir doğa aşığı olarak hassas yerlere kitle turizminin teşvik edilmesine kesinlikle karşı çıkıyor. “Ormanlara eviniz gibi davranın. Ünlüler olarak, ekolojik açıdan hassas yerlerde kitle turizmini teşvik etmemek bizim görevimizdir; bu, sonuçta kâr odaklı tur operatörlerini çok sayıda insanı çekmeye teşvik eder ve sonuçta doğal yaşam alanlarının yok olmasına yol açar. Aslında toprakta çalışan, ağaç diken, ormanların ve doğanın bütünlüğünü korumaya yönelik adımlar atan insanlar çok fazla Haber çekmiyor. Onlar örnek almamız gereken isimsiz kahramanlar” diye bitiriyor düşünceli bir şekilde.