Doktorların bu nadir nazal durumu tedavi etmelerinin hayat değiştiren yolları

Buna Rhinophyma denir ve şiddetli rosaceadan kaynaklanan son derece nadir bir cilt rahatsızlığıdır. Durum burunda kendini gösterir ve zamanla soğanlı, inişli çıkışlı, genişlemiş ve kırmızı görünecek şekilde değişebilir. Hastalar için – pandemi sırasında maske zorunluluğu sırasında rahat hissettiğini söyleyen Eric O. gibi – estetik bir endişeden çok daha fazlası, aynı zamanda bir endişe, utanç ve yaşam kalitesi sorunu kaynağı.

Neyse ki Eric ve onun gibi diğerleri için, ülke çapında bir avuç doktor, hastalara burunlarını ve yüzlerini geri vermek için Rhinophyma görünümünü en aza indirmenin cerrahi olmayan yollarını buluyor. Durum zamanla alevlenirken, bazıları için kremler veya dermabrazyon gibi ilk tedaviler işe yaramadığında tekrarlama yokmuş gibi hissedebilir. İşte doğru ellerde tedavi edilebileceğini kanıtlayan iki Rhinophyma vakası.

Eric. O’nun Rinofima Öyküsü

Eric O. burnunu eski haline döndürmenin mümkün olduğunu düşünmediğini söylüyor.

57 yaşındaki Eric. O, Miami Üniversitesi’nden dermatolog Alyx Rosen’i buldu, zaten birkaç doktor ve uzman görmüştü, ancak kuş görmemişti. Dr. Rosen, kendisini güvensiz hissetmesine neden olan şekil değiştiren Rhinophyma’yı düzeltmeye kararlı olduğunu söyledi. “İlk olarak, yaklaşık 10 yıl önce daha da kötüleştiğini fark ettim” diye açıklıyor. Eric’in burnundaki rozasea, birden fazla alevlenmeden sonra yıllar içinde giderek kötüleştiği için bu bir gecede olmadı.

Dr. Rosen, “Çoğu insan bu alevlenme nöbetlerinden geçeceklerini söylüyor” diye açıklıyor. “Bu alevlenmeler sırasında, burunda çok fazla şişlik, iltihap ve sivilce fark edecekler. Sonra daha da kötüleşiyor. Bu ataklar aralıklı olsa da, alevlenmeler daha da kötüleştiriyor.

Eric, burnunun görünüşüne alışmış olsa da, maskenin zorunlu olduğu yıllarda, Rhinophyma’sını yabancılardan gizleyebildiği için gizlice rahatladığını itiraf etti. “Bazı insanlar maske takmaktan rahatsız oldular ama artık takmamıza gerek olmadığını söylemeleri beni daha çok rahatsız etti” diyor. Bunun üzerinden çok zaman geçmedi, Dr. Rosen, mümkün olduğunu düşündüğünden daha iyi sonuçlar elde etmek için Rhinophyma’sını doğrudan ele aldı.

Terapi: “Tedaviye devam etmeden önce onu rosacea için üç hafta doksisiklin ile başlattım” diye açıklıyor Dr. Rosen çıktı. “Bu, fazla dokuyu çıkarmak için bir elektrokoter kombinasyonundan ve ardından cilt iyileştikten sonra yüzeyi inceltmek ve kaplamak için bir CO2 yüzey yenileme lazerinden oluşuyordu. Tamamen iyileşmesi yaklaşık iki ay sürdü ve gerekirse daha sonra başka bir lazer kullanacağız. daha da geliştirmek için.”

Dramatik İyileştirme: Eric, “Çocuklarım geldiğinde endişelenmeden veya burnumu saklamaya çalışmadan selfie çekebiliriz” diyor. “Arkadaşlarımla bowling oynamaya gittiğimde, birçok insan yanıma gelip burnumun ne kadar güzel olduğunu söylüyor. Başkalarının yanında olmak bana daha fazla güven veriyor.”

Pamela’nın Rinofima Tedavisi

Dr. Zedlitz, Pamela’yı dizinin bir bölümünde göründükten sonra tedavi etti. doktorlar “Burnum hayatımı mahvediyor.”

Baton Rouge, LA dermatolog Ann Zedlitz, MD ilk olarak Pamela’nın benzersiz vakasını bir bölümde duydu. doktorlar. Çocukken Pamela’nın sağlıklı bir cildi vardı, ancak gençliğinde burnunu kırmızı ve mora çeviren şiddetli sivilceler almaya başladı. İkinci çocuğunun doğumundan sonra burnunun şeklinin bozulduğunu söylüyor. Dr. Zedlitz’in Pamela’nın programa dönmesine sadece üç ayı vardı, bu yüzden agresif bir tedavi planı üzerinde çalışmaya başladı. “Son zamanlarda durumunu kötüleştiren bazı duygusal sorunlar yaşıyordu. Rinofima erkeklerde ve 60’lı yaşlardaki hastalarda daha yaygındır, ancak nadir görülen durum, yaş veya cinsiyetten bağımsız olarak şiddetli rosacealı herkesi etkileyebilir.”

Dr. Zedlitz, rozaseaya neden olan şeylerin aynı zamanda Rinofimaya da neden olabileceğini söylüyor: “Hastalarıma her zaman anti-inflamatuar bir diyet yemelerini söylüyorum çünkü bazı gıdalar rozaseayı daha da kötüleştirebilir. Herkesin tetikleyicileri farklıdır, ancak stres, alkol ve maruziyete ek olarak rüzgar ve güneş, bazı mavi peynirler ve kırmızı şaraplar da alevlenmeleri tetikleyebilir, ancak bu hasta için tetikleyiciler duygusaldı.”

Terapi: “Üç ayda cildini Ultheraphy ile sıkılaştırdım ve CO2 lazer yenileme ile burnunu rahatlattım” diye açıklıyor Dr. Zedltiz çıktı. “Bir ay sonra tekrar Ultherapy ve lazerle cilt yenileme yaptık ve bir ay sonra ben de dolgu maddeleri kullandım. Accutane’ı uzun vadeli tedavi planının bir parçası olarak da dahil ettik. Daha fazla alevlenmeyi önlemeye yardımcı olan aşırı yağ bezlerinin azaltılmasına yardımcı oldu. Kızarıklığa ve şişmeye neden olan kırık kan damarlarını hedeflemek için Yoğun Nabız Işığını da kullandım.”

Dramatik İyileştirme: Pamela, çarpıcı sonuçlarını ortaya çıkarmak için gösteriye döndüğünde “Yeni ben için heyecanlıyım” dedi. “Artık saçlarımın arkasına saklanmak zorunda değilim.” Yıllar sonra, Pamela hala Dr. Zaman içinde işini sürekli geliştirmeyi başaran Zedlitz.